Blog

مزایا و معایب سقف کاذب ( سقف کناف )

18 Nov 2017

بررسی مزایای سقف کاذب ( ساخت و ساز خشک )

مزایای سیستم سقف کاذب ( سقف کناف ) سیستم های ساخت و ساز خشک ( کناف ) بسیار قابل توجه بوده و باعث رشد روز افزون این سیستم در صنعت ساختمان امروزی دنیا گشته است در این جا به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم :
۱- سرعت اجرایی بالا
۲- کاهش تعداد نیروی کار در پروژه
۳- هزینه پایین نسبت به دیگر سقف های کاذب ( گچ ورابیتس ، چوب و … )
۴- دقت بالا
۵- کاهش مصرف انرژی در ساختمان
۶- مقاوم دربرابر زلزله به دلیل ساختار مفصلی
۷- پوشش تأسیسات زیر سقف اصلی ساختمان
۸- دسترسی آسان به تأسیسات در مواقع نیاز به تعمیر و باز سازی
۹- سبک سازی در ساختمان بخصوص در برج ها
۱۰- قابلیت اجرای انواع پوشش روی سقف تمام شده ( بلکا ، رنگ ، کاغذ دیواری و … )
۱۱- امکان اجرا بصورت دکوراتیو ( اشکال دایره ، منحنی و غیره )
۱۲- قابل استفاده بودن فضا بلافاصله پس از اتمام اجرا

معایب سقف کاذب کناف

بطور کلی این سیستم دارای نقص نبوده و از هر نظر بررسی شده و رفع ایراد شده است .

سقف کاذب دکوراتیو در حال تکمیل

کناف کیست ؟

18 Nov 2017

کناف نام یک محصول است یا شخص ؟

کناف کیست ؟ همانطور که در بخش های دیگر توضیح  دادیم کناف نام یک محصول یا چند محصول نیست بلکه یک برند تولید کنندی مصالح سقف کاذب و دیوار خشک است . مثلا برند ال جی یک تولید کنند لوازم خانگی ، صوت و تصویر است . آیا می توان به جای گفتن نام یخچال گفت ال جی ؟ یا به جای گفتن گوشی موبایل گفت ال جی ویا … . برند کناف هم از این قاعد مستثنا نیست و به محصولات یا کل سیستم ساخت و ساز خشک نمی توان گفت کناف در اصل نام این مصالح و سیستم ، ساخت و ساز خشک است ( سقف کاذب و دیوار خشک ) و این سیستم یک تغییر جدید و جدی در بحث معماری و ساخت بناهای امروزی در کل دنیاست . در بخشهای دیگر سایت در مورد مزایای این سیستم ( ساخت و ساز خشک ) توضیح های بیشتری قرار داده شده . توضیح دیگر در مرد برند کناف این است که کناف با تولید این محصول در ایران از اولین تولید کنندگان این سیستم ( سقف کاذب و دیوار خشک ) در ایران نام گرفت و با هزینه های زیاد برند سازی توانست نام خود را روی این سیستم به خورد مردم بدهد و به اشتباه مردم بجای گفتن ساخت و ساز خشک بگویند کناف . ودیگر اینکه مجموعه ی کناف یکی از تولید کنندگان ساخت و ساز خشک در جهان است که کناف ایران شاخه ی این مجموعه در ایران است . همچنین لازم به ذکر است سرمایه گذار و گرداننده ی اصلی شرکت کناف ایران یک آلمانی ( خانم ایزابل کناف ) می باشد و متاسفانه سود سرشار از تولید این برند گران قیمت از کشورمان خارج و به حساب ایشان واریز می گردد . خوشبختانه امروزه کارخانه ها و گروه های ایرانی فعالیت تولید مصالح سیستم های ساخت و ساز خشک را به دور از نیاز به بیگانه شروع و موفق به تولید مصالح این سیستم با کیفیتی بالا و مطلوب گشته اند . آداک سازان نو اندیش در حمایت از تولید ، سرمایه و کارگر ایرانی با افتخار و اطمینان خاطر ، استفاده از این محصولات با کیفیت را به کارفرمایان مشتریان محترم توصیه می کند .

به امید کشوری آبادتر سربلندتر و پویا تر در عرصه ی تولید با خرید محصولات کاملا ایرانی .

لوگو شرکت کناف

کناف بهتر است یا رابیتس ؟

18 Nov 2017

شاید کمتر سازنده ای باشد که در تجربیات کاری خود و در مواجهه با چالش انتخاب سقف کاذب ، با این سوال مواجه نشده باشد که ” کناف بهتر است یارابیتس ؟

برای نقد و بررسی دو سیستم ساختمانی باید هدف از این نقد را مشخص نماییم :
بنابراین ، این مقایسه از چندین نقطه نظر قابل بررسی است :

الف – مقایسه کناف و رابیتس از نظر زمان اجرا : در سیستم رابیتس کاری و گچ کاری جهت سقف کاذب ، کار در سه مرحله انجام میشود ( جوشکاری – بستن صفحات رابیتس – گچ کاری ) ، که در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک ) نیازی به جوشکاری وجود ندارد ( اتصالات سقف کاذب کناف به صورت پیچ و میخ به سقف اصلی متصل میشوند ) ، همچنین عملیات گچ کاری مستلزم صرف زمان جهت خشک شدن و همچنین خروج نخاله های ایجاد شده مربوط به آن است . در این مقایسه مشخص میگردد که از نظر زمانی سرعت اجرای سقف کاذب کناف ، بسیار بالاتر است .
ب – مقایسه کناف و رابیتس از نظر هزینه اجرا : مقایسه این دو سیستم از نظر هزینه های اجرایی ، همواره با اختلاف نظر های زیادی میان طرفداران هر کدام از این دو ، همراه است ، اما با دیدی منصفانه و جامع ( درصورتی که تک تک پارامتر های مستلزم هزینه در شرایط برابر بررسی شود ) می توان گفت : هر دو نوع سقف کاذب یاد شده از لحاظ هزینه ظاهری ، نزدیک به هم می باشند ، اما اگر “زمان” را به عنوان پول در نظر بگیریم ، هزینه های مربوط به برق و جوشکاری ، حمل و نقل به دلیل حجم بیشتر مصالح مربوط به سقف رابیتس ، تخلیه نخاله های ساختمانی پس از کار و نظافت آن و … قابل توجه و تامل می باشند . و در یک جمله می توان گفت : هرچند هزینه های ظاهری هر دو نوع سقف کاذب در یک محدوده است ، اما هزینه های جنبی رابیتس و گچ از کناف بیشتر است .
ج – مقایسه کناف و رابیتس از نظر وزن بار مرده : از نظر مقایسه وزن حاصل از بار مرده سقف کاذب کناف و رابیتس ، سبکی قابل توجه کناف بدیهی خواهد بود .
د – مقایسه کناف و رابیتس از نظر ترمیم پذیری و سهولت در تغییرات : در ساختمانها پس از گذر زمان ، ممکن است لوله های تاسیساتی عبور کرده از سقف کاذب به تدریج فرسوده و در مواردی به نشت مایعات بیانجامد . همچنین مشاهده میشود ، پس از گذر ۱۰ الی ۱۵ سال از عمر یک واحد مسکونی تمایل به تغییرات دکوراسیون ( باز سازی ساختمان ) احساس می شود .

در این شرایط نیز برتری با کناف خواهد بود ، زیراسقف کاذب کناف ( در مقایسه با رابیتس ) به سهولت بیشتری قابل باز و بسته کردن ، ایجاد دسترسی و ترمیم کردن است .

ه – تعداد نفرات اجراکننده : همانطور که بیان شد کارسقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه ( جوشکار – رابیتس بند – گچ کار ) یا نهایتا دو گروه ( جوشکار و رابیتس بند – گچ کار ) قابل اجراست که همین فرایند در کار اجرای سقف کاذب کناف فقط با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا می باشد.

و – مقایسه کناف و رابیتس از نظر کیفیت : در این مقایسه نیز اگر منصف باشیم خواهیم گفت : اگر کارکناف توسط اکیپ ماهر انجام شود از نظر کیفیت عاری از هر گونه نقص و مشکل خواهد بود اما اگر با رعایت استاندارد ها و ضوابط انجام نشود و در مراحل نصب از گروه باتجربه استفاده نشود ، نمیتوان توقع نتیجه مطلوب را داشت .
به طور کلی وقتی تمام تمرکز کارفرما روی پایین آوردن قیمت تمام شده باشد و تمرکز توجه از کیفیت و تجربه و مهارت های مدیریتی و اجرایی پیمانکار برداشته شود ، انتظار کیفیت ، عاقلانه نیست .

ز – مقایسه کناف و رابیتس از نظر تناسب با باز سازی ساختمان : به جرات می توان گفت در زمینه باز سازی ساختمان نیز به دلایلی که بیان شد ، کناف حرف اول را میزند ( عدم استفاده از جوشکاری و آسیب به سرامیک و شیشه و .. ، سرعت بالا ، تعداد نفرات کم ، سرعت بسیار بالاتر و رنگ پذیری کار بلافاصله پس و از ترک

سقف کاذب در حال تکمیل

سقف کاذب در حال تکمیل

اجرا سقف کاذب یکپارچه کناف

18 Nov 2017

سقف کاذب یکپارچه کناف ساختارهاي سبکي است که به واسطه توليد صنعتي ، داراي مشخصات فني خاص و استاندارد می باشد و جايگزين بسيار مناسبي براي سقف کاذب غير استاندارد ساخته شده با رابيتس و گچ مي باشد . اين ساختار شامل زيرسازي باسازه های سبک فولادی که با عملیات نورد سرد تولید شده و دارای سطح مقطع های متفاوت و میزان تحمل بار های متفاوت بوده انجام و صفحات روکش دار گچي ، سیمانی و … . در يک يا دو لايه ، توسط  پيچ های مخصوص بر روي آن ها نصب می شوند. در پایان نصب پانل ها (صفحات روکش دار گچی) درزهاي به وجود آمده ميان اين صفحات به وسيله نوار و بتونه مخصوص درز گير مي شود ، و سطحي يکپارچه ، بدون درز در سقف کاذب اجرا شده به دست می آید . نکته ی بسیار قابل توجه در سقف کاذب زد زلزله بودن است . در نهایت سطح بدست آمده قابل اجرای انواع  رنگ و پوشش های دیگراست . فضا هاي خالي پشت سقف کاذب ، امکان کاربرد انواع عايق حرارتي و صوتي را فراهم می کند و همچنین دسترسي به تأسيسات (مکانیک و برق) را آسان مي سازد . سقف کناف در بسیاری از پروژه های ساختمانی به کمک مهندسین ابنیه آمده و مشکلات سقف های سنتی را برطرف کرده است .

خصوصیات سقف کاذب یکپارچه کناف

سقف کاذب بر خلاف تصور برخی بسیار محکم و مقاوم در برابر ضربه است . بطور کلی سقف کاذب (ساخت وساز خشک) را می توان یک انقلاب در صنعت ساختمان شناخت ، تا انجا که با آشنایی کارفرمایان و مهندسین طراح و آبنیه با سرعت و قابلیت های متنوع سقف کاذب بصورت روز افزون ، باعث استقبال چشمگیر این عزیزان از این صنعت (سقف کاذب) در عرصه ی ساخت و ساز کشور عزیزمان ایران و شکوفایی صنعت ساختمان کشور گردیده است ، درباره ی مزایای اصلی سقف کاذب کناف در سایر بخش های سایت توضیحاتی برای شما عزیزان قرار می دهیم .

اجرا سقف کاذب یکپارچه کناف

سقف کاذب سبک کننده سازه ساختمان ها و ایمن در مقابل حریق

18 Nov 2017

تمام ساختمان های تجاری قدیمی اصناف تهران در مرکز شهر بعد از اتفاق تلخ ساختمان پلاسکو از جانب شهرداری و ارگان های مربوطه هشدار های جدی تری دریافت کرده و با جدیت بیشتری از سوی مسئولین مربوطه جهت مقاوم سازی در برابر حریق و زلزله پیگیری می شوند چرا که این ساختمان های قدیمی معمولا پر تردد و همچنین تعداد ساکنین زیادی را در خود جای داده اند . یکی از این ساختمان ها ، ساختمان معروف بازار کویتی های اسلامبول است که جنب ساختمان پلاسکو قرار دارد و به لحاظ موقعیت و قدمت ساخت هم ردیف ساختمان پلاسکو می باشد . با همت هیئت مدیره محترم پاساژ و پیگیری مسئولین محترم شهری کار مقاوم سازی این ساختمان مهم صنفی در چند بخش زیر انجام شده است :

۱- ترمیم و اصلاح سقف شیروانی اصلی ساختمان

۲- اصلاح و تغییر و تقویت کابل ها و سیستم برق فرسوده ساختمان ( که در اکثر مواقع عامل اصلی ایجاد حریق می شوند )

۳- اجرای سقف کاذب ضد حریق در سالن اصلی

۴- اجرای رنگ و نوسازی نما

۵- اجرای روشنایی جدید برای فضای ساختمان .

اجرای موارد فوق توسط شرکت محترم و با سابقه ی مقدم سکنا انجام شده که بخش اجرای سقف کاذب ضد حریق توسط شرکت مذکور به شرکت آداک سازان نواندیش محول گردید . در ابتدای امر اجرای زیر سازی پروژه با مشکلاتی رو به رو بود ، شامل :

۱- زیاد بودن فواصل سازه های اصلی نگه دارنده سقف شیروانی از هم ، این فاصله های زیاد مانع اجرای اصولی زیر سازی سقف کاذب می شود چرا که باید در فواصل معینی سقف کاذب ، آویز و سازه ی باربر و همچنین سازه فرعی یا پانل خور نصب شده باشد . طی جلسات و بررسی های چندین ساعته کارشناسان آداک سازان نواندیش و شرکت مقدم سکنا پروفیل های سبک و البته مقاوم بین خرپا ها با فواصل کارشناسی شده شروع به نصب شد تا هم بحث سبک بودن سازه اصلی رعایت شود هم بحث کم هزینه بودن پروفیل اضافه شده و هم بحث اصولی بودن فواصل برای آویز گیری در زیر سازی های سقف کاذب ضد حریق . مورد دیگری که در اجرای زیر سازی سقف کاذب مجتمع تجاری کویتی های اسلامبول مانع اجرای زیر سازی سقف کاذب می شد خالی بودن دور تا دور فضای سقف اصلی بود که محل نصب پنجره ها محسوب میشد . برای حل این مانع هم بهترین راه نصب یک پروفیل فلزی در کد ارتفاعی سقف کاذب به صورت کاملا تراز و یک سطح بود . این سازه فلزی برای نصب سازه تراز یا نبشی سقف کاذب بسیار ضروری بشمار می امد که با نظارت کارشناسان آداک سازان نو اندیش با دقت مورد نیاز اجرا شد . اتصال آویز ها در این پروژه به وسیله پبچ های سرمته به سازه اصلی و سازه های کمکی نصب شده انجام شد تا زیر سازی سقف کاذب از استحکام کافی برخوردار باشد . سقف کاذب ضد حریق بازار کویتی ها پس از اتمام زیر سازی سقف کاذب به مرحله اجرای سینی ها و کابل کشی های سیستم برق مجتمع رسید که پس از توقف دو هفته ای ، اجرای سینی ها و کابل کشی ها به اتمام رسید تا نوبت به اجرای پانل های سقف کاذب برسد . متراژی حدود ۱۵۰۰ متر مربع سقف کاذب به صورت فلت با پانل های ضد حریق کناف ایران پوشیده شد تا بحث مقاوم سازی در برابر حریق این ساختمان تجاری قدیمی مورد تایید آتش نشانی تهران قرار گرفت . اجرای این پروژه حساس برگی به دفتر رزومه شرکت آداک سازان نو اندیش اضافه نمود ، امید است بتوانیم در خدمت گزاری به صنعت ساخت و ساز ایران عزیز گامی برداشته باشیم .

و من الله توفیق

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول

 

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول 2

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول ۲

 

نمایی از نصب پنل سقف کاذب

نمایی از نصب پنل سقف کاذب

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها 2

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها ۲

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها 3

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها ۳

 

اجرا سقف کاذب بازار کویتی های تهران

اجرا سقف کاذب بازار کویتی های تهران

سوالات متداول سقف کاذب و دیوار خشک کناف

18 Nov 2017

سوالات متداول سقف کاذب و دیوار خشک کناف

سوالات متداول پیرامون اجرای سقف کاذب کناف و درای وال

 1. راه کار سیستم ساخت و ساز خشک ( سقف کاذب،کناف ) برای استفاده در مناطق مرطوب چیست ؟
  سیستم ساخت و ساز خشک با توجه به آب و هوا مناطق مرطوب محصولات متفاوتی را توصیه می کندکه در سوالات بعد دقیق تر پاسخ خواهیم داد .
 2. دیوارهای جداکننده در سیستم ساخت و ساز خشک (کناف) باربر است ؟ خیر
 3. تناسب وزن یک مربع دیوار صلب (سنتی) نسبت به دیوارکناف (ساخت وساز خشک) چقدر است ؟
  یک متر مربع دیوار کناف (ساخت وسازخشک) ۲۵ کیلوگرم می باشد و یک متر مربع تیغه سنتی (صلب) ۲۶۷ کیلوگرم است .
 4. بروی دیوار آجری یا سفال یا بلوک برای پوشش به جای گچ و … می توان از ساخت و ساز خشک (کناف) استفاده کرد ؟ بله این نوع را دیوار پوششی می نامند .
 5. دیوار جدا کننده کناف قابلیت نصب (ال سی دی،تابلو و…) را دارد ؟
  بله
 6. کناف در برابر رطوبت چه متریالی دارد ؟ پانل زد رطوبت (ام آر و آکوا پانل)
 7. درطراحی ساخت وسازخشک دکوراتیو می توان از اشکال قوسی استفاده کرد ؟ بله ، ساخت و ساز خشک انعطاف پذیری قابل قبولی دارد
 8. ساخت و ساز خشک قابل شستشو است ؟ در حد پاک کردن با رطوبت
 9. آیا در و پنجره بر روی دیوارجداکنند کناف قابل نصب است ؟ بله
 10. ساخت وسازخشک ( کناف ) مقاومت در برابر زلزله را بالا می برد ؟ بله
 11. آیا کناف در سقف کاذب عایق برای صوت و حرارت دارد ؟بله،الیاف های خاص
 12. چه زمان سیستم ساخت و ساز خشک را در ساختمان می توان اجرا کرد ؟ بعد از اسکلت و سفت کاری سقف ها
 13. برای مکانهای عمومی و تجاری می توان از کناف (ساخت وسازخشک) استفاده کرد ؟ بله
 14. برای جایگزین کردن سنگ و … در نما آیا کناف (ساخت وسازخشک) محصولی رادارد ؟بله ، آکوا پانل
 15. ضخامت پانل ها به چه شکل است ؟ ضخامت ها از ۹٫۵ به بالا می باشند
 16. سازه های کناف از چه جنسی است ؟ از جنس  گالوانیزه
 17. پانل های موجود و فضای مورد استفاده هر پانل به چه صورت است ؟ پانل ساده گچی (آرجی) پذیرایی ، اتاق ، راهرو و فضاهای فاقد رطوبت پانل زد رطوبت (ام آر) مخصوص فضاهای مرطوب (رطوبت کم) پانل زدحریق (اف آر) مخصوص فضاهای دارای کدحریق بالاآکواپانل مخصوص فضاهای بارطوبت بالا مثل استخر ها،حمام،نمای ساختمان و…

دیوار کناف چیست ؟ سقف کناف چیست ؟

18 Nov 2017

کناف چیست ؟ دیوار کناف چیست ؟ سقف کناف چیست ؟

کناف نام فامیل یک خانواده آلمانی است که شروع به تولید مصالح ساخت و ساز خشک کرده اند و نام فامیل خود را بر روی محصولات تولیدی به عنوان برند مصالح خود گذاشتند . این برند تولیدی رفته رفته گسترش یافته و در دیگر کشورها نیز شروع به فعالیت ( تولید ) نموده است . نکته ی قابل توجه در کشور ما این است که محصولات با نام اولین تولید کننده شناخته میشوند ، مثل شرکت ریکا که اولین تولید کننده مایع ظرف شویی در ایران بوده و پس از گذشت چندین سال هنوز هم تعداد زیادی از افراد موقع خرید به جای استفاده از نام صحیح مایع ظرف شویی از برند تجاری  ریکا استفاده می کنند این مسئله در مورد چند محصول دیگر هم صدق میکند ( تاید ، آکبند و… ) و این موضوع در  سیستم های ساخت و ساز خشک نیز اتفاق افتاده است ، متاسفانه به جای استفاده از اصطلاح صحیح (ساخت و ساز خشک ) از نام تجاری کناف استفاده میشود همچنین افراد تحصیل کرده نیز از این قاعده مستثنا نیستند . اصطلاحات غلط و صحیح سیستم ساخت  و ساز خشک  عبارتند از : بکاربردن اصطلاح سقف کناف که صحیح آن سقف کاذب است و در دو نوع یکپارچه و شبکه میباشد ، اصطلاح غلط دیوار کناف یا واژه لاتین درایوال که صحیح آن دیوار خشک است و در آخراصطلاح نادرست کناف بجای استفاده از مصالح ساخت و ساز خشک می باشد .
 1. کناف کیست
سقف کاذب

سقف کاذب

This website was built using N.nu - try it yourself for free.    (Click here to renew the premium)(info & kontakt)